Strona główna1 » Blog2 » Jak barwa światła wpływa na aranżację ogrodu?
Szukaj produktu
Kontakt
  • PPHU TechniCast Piotr Góra
    ul. Cała 2A, 97-300 Piotrków Trybunalski
    NIP: 771-115-85-90
  • E-mail:biuro@cortenstyle.eu
  • Telefon885 195 006
  • Godziny działania sklepuPn - Pt 9.00 - 16.00
Chmura tagów

Jak barwa światła wpływa na aranżację ogrodu?

Data dodania: 29-02-2020 Wyświetleń: 543

Mało jest miejsc tak romantycznych i wyciszających jak subtelnie oświetlony ogród. Szczególnie w letnie wieczory zachęca to nas do spędzania wolnych chwil na świeżym powietrzu. Warto dokładnie poznać rodzaje oświetlenia zewnętrznego, aby stworzyć własne miejsce odpoczynku pośród zieleni. Zależnie od preferencji możemy wybrać słupki solarne, lampy ogrodowe o przeróżnych formach, reflektory podświetlające korony drzew czy pływające świetlne kule.

Jak wybrać barwę światła?

Barwa światła dzieli się na dwa typy: ciepłą i zimną, a do jej klasyfikacji służy skala Kelvina. Zgodnie z nią lampy z temperaturą barwową w przedziale 2700-3300K to barwa ciepła, 3400-5400K oznacza neutralną, natomiast 5400-7000K to parametry cechujące barwę zimną. Jak przełożyć te dane na możliwości ludzkiego oka? Ujmując temat w dużym skrócie, ciepłe oświetlenie nastraja do odpoczynku, natomiast zimne pomaga w koncentracji. W domowych wnętrzach pierwsze zastosujemy w sypialni, a drugie – np. w gabinecie.

Jak wdrożyć tę zasadę, gdy wybieramy lampy do oświetlenia ogrodu? Powinniśmy kierować się stylem, w jakim projektujemy strefę relaksu na łonie przyrody. Przykładowo, chłodna smuga oświetli nam trasę od bramy wjazdowej do budynku, a delikatne ciepłe światło nada się znakomicie do altany wśród roślin.

Idealne oświetlenie ogrodu

Zastanawiając się nad koncepcją własnego ogrodu, trzeba mieć na uwadze, że liczy się nie tylko odpowiednie źródło światła w ogrodzie, ale i usytuowanie punktów oświetlających otoczenie. Podstawowa instalacja obejmuje m.in. bramkę, podjazd, wejście do domu czy taras, ale poza funkcjonalnością oświetlenie może także odgrywać inną rolę – podkreślania urody poszczególnych elementów architektury krajobrazu. Postawienie na zbyt dużą liczbę lamp zaburzy proporcje zielonych przestrzeni oraz wprowadzi w nie chaos. Zamiast cichej przystani uzyskamy efekt parku rekreacyjnego. Natomiast mądrze rozmieszczone światło tuż po zachodzie słońca wyeksponuje najciekawsze zakątki naszego przydomowego otoczenia.

Aby wieczorny spacer był w pełni komfortowy, należy ustawić lampy do oświetlenia ogrodu przy wszystkich ścieżkach. Oprócz tego świetnym rozwiązaniem jest umieszczenie ich przy strategicznych obiektach, takich jak m.in. rzeźby, fontanna czy oczko wodne. Warto też skierować światło na wybrane rośliny bądź ich skupiska – będą się pięknie prezentowały na tle zanurzonej w ciemności reszcie terenu. Umiejętnie doświetlona kompozycja wrzosów porastających skalniak bądź imponująca rabata pokryta różnokolorową roślinnością zachwyci każdego patrzącego.

Optymalne źródło światła w ogrodzie

Jedna z najważniejszych kwestii doboru oświetlenia to umiar – powinno być rozmieszczone z dużym wyczuciem i rozsądkiem. Wybierając oświetlenie ogrodu dobrze pamiętać, że jego rola nie polega na zapewnieniu przebywającym pod gołym niebem takiej widoczności jak w dzień, ale na dodaniu przestrzeni tajemniczego charakteru. Instalacja wydobywa z wybranych zakamarków magię, dostarcza wypoczywającym zupełnie innych bodźców niż wtedy, gdy świeci słońce.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej